Connect with us

Ekonomi

Dünya, onları dinledi… Geleceği Yazdılar!

Uluslararası platformlarda örnek kapsayıcı iş modelleri arasında gösterilen Turkcell’inGeleceği Yazan Kadınlar projesi,Birleşmiş Milletler haftasında New York’ta Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın düzenlediği forumda bir kez daha dünyanın ilgisini topladı.

Turkcell kadınların teknoloji alanında istihdamını ve girişimciliğini artırmak amacıyla başlattığı Geleceği Yazan Kadınlar projesi ile örnek iş modeli olarak bir kez daha dünyanın karşısına çıktı. 

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, 27 Eylül’de ABD’nin New York kentinde Business Call to Action (BCtA) 9’uncuyıllık forumu kapsamında düzenlenen panele konuşmacı olarak katılarak, bu konuda elde ettikleri uzmanlık ve tecrübelerini etkileyici bir sunumla dile getirdi. Müziğin evrenselliğine değinen Yiş, müzik kelimesinin kökü olan periden yola çıkarak, adeta bir peri masalına dönüşen Geleceği Yazan Kadınlar’ın hikayesini ilgi çekici bir dille anlattı.

BCtA gelir dağılımının eşit olduğu, daha yaşanabilir bir dünya için özel sektörün gayretini destekleyenBirleşmiş MilletlerKalkınma Programı (UNDP) tarafından kurulan bir platform. Geleceği Yazan Kadınlar projesi ile Turkcell,Temmuz ayında BCtA işbirliğinin bir parçası haline gelmişti.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen forum kapsamında “Doing Business Differently: Empowering Women Through Inclusive Business”- “Farklı Şekilde İş Yapmak: Kapsayıcı İş Modelleriyle Kadınların Güçlendirilmesi” temalı bir panel düzenlendi. Panel, kâr hedefi olmayan düşük gelirli toplulukların değer zincirine katılmasını hedefliyor. Ayrıca yoksulluğun azaltılmasına katkıda bulunankapsayıcı işletmelerin ve kadınları ekonomik olarak güçlendirmeyidestekleyen özel sektör liderlerinin sesini duyurmayı da amaç ediniyor. Katılımcılar düşük gelirli kadınların iş hayatına kazandırılmasıyla şirketlerin, tedarikçilerin ve müşterilerin kazanımları ile ilgili bilgi aktarmanın yanı sıra bu entegrasyonun iş modellerine etkilerini ele aldı.

“Kadınların teknoloji alanında güçlü roller edinmelerini destekliyoruz”

Panelde konuşan Ömer Barbaros Yiş“Sanayi 4.0 ile hızla değişen iş yaşamında, kadınların geleceğin mesleklerinde yer alabilmeleri için şirketlere büyük görevler düşüyor. Teknoloji üreterek fark yaratan nesiller yetiştirmek, bu alanda girişimciliği ve istihdam kapasitesini artırmak amacıyla başlattığımız Geleceği Yazan Kadınlar projemiz, hayata geçtiği günden beri kadınların gelir elde etmesi ve ekonomik bağımsızlıklarını artırması için yeni fırsatlar oluşturuyor. Bugüne kadar 3 bine yakın kadına ulaşan projemiz bu yıl 8 farklı ülkeden katılımcıyla dünyaya açıldı. Dünyanın ilk dijital operatörü olmamızın yanında, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri arasında yer alıyoruz. Alanımız doğrultusunda, kadınların teknoloji dünyasında güçlü roller edinmeleri için çalışmalarımızı ve projelerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Proje dahilinde her yıl 100 kadına iş imkanı sağlanıyor

  • Turkcell’in TOBB ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğiyle hayata geçirdiği Geleceği Yazan Kadınlar projesi ile kadınların mobil yazılım ve kodlama öğrenme, geliştirme yolculuğu 2017’de başladı.
  • Projede, lise ve üniversite mezunu ya da halen üniversitede okuyan 18 yaş üzeri, mobil teknolojiler geliştirip bu alanda iş kurmak, çalışmak isteyen kadınlar hedef profili oluştuyor.
  • Proje; eğitim süreci, proje geliştirme ve final olmak üzere üç aşamadan oluşuyor.
  • Geleceği Yazan Kadınlar Projesi kapsamında ön eğitimini tamamlayanlar, Girişimcilik Yolculuğu ve Test Uzmanı Yolculuğu olmak üzere uzmanlaşacakları alanlarını kendileri belirliyor.
  • Stratejik ürün ve hizmetlerine katkıda bulunmaları için Turkcell her yıl 100 kadına iş imkânı sağlıyor.
  • Bu yıl proje dahilinde dijital okuryazarlık eğitimleri de başladı. 
  • Şu ana kadar 908 kişi dijital okuryazarlık eğitimini tamamlayıp sertifika aldı. 
  • Projeye bu yıl 64 ilden 1510 kadın başvurdu. Eğitime katılanlar arasında Suriye, Kosova, Arnavutluk, Hollanda, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kırgızistan vatandaşları da bulunuyor.
  • Geleceği Yazan Kadınlar arasından test uzmanı aşamasına gelmiş olanlar bugüne kadar 8 bin 187 bulgu ve fikri Turkcell’e iletti.
  • Yaklaşık 4 bin kadına eğitim imkânı sağlayarak 200 kadının, 2021 yılına kadar test uzmanı olarak yetiştirilmesi planlanıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Türkiye’nin vergi rekortmenleri açıklandı! İlk ikisi isminin açıklanmasını istemedi

Editör

Türkiye’nin 2018 gelir vergisi rekortmenlerinden ilk ikisi adının açıklanmasını istemedi, 3. sırada 54 milyon 169 bin 333 lirayla Rahmi Koç yer aldı.

Türkiye’nin vergi rekortmenleri açıklandı. Türkiye’nin 2018 yılı kurumlar vergisi rekortmeni 10 milyar 610 milyon 547 bin 65 lira vergi tahakkuk ettirilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası oldu.

Türkiye’nin 2018 gelir vergisi rekortmenlerinden ilk ikisi adının açıklanmasını istemedi, 3. sırada 54 milyon 169 bin 333 lirayla Rahmi Koç yer aldı.

Devamını Oku
Advertisement

okumadan geçmeyin

Güncel2 ay önce

Vatandaş talep etti, ezan saatleri değişti!

İstanbul Müftülüğü, kış mevsiminde sabah mesaisine yetişemediklerini belirten vatandaşların talebini değerlendirdi ve sabah ezanının imsak vaktinde okunacağını, namazın ise ezandan...

Ekonomi2 ay önce

Türkiye’nin vergi rekortmenleri açıklandı! İlk ikisi isminin açıklanmasını istemedi

Türkiye’nin 2018 gelir vergisi rekortmenlerinden ilk ikisi adının açıklanmasını istemedi, 3. sırada 54 milyon 169 bin 333 lirayla Rahmi Koç...

Magazin2 ay önce

Azra Akın ekranlara geri dönüyor!

2002 yılında Dünya Güzeli seçilen Azra Akın, yeniden ekranlara geri dönüyor. Akın’ın Woman TV’de yeni bir programa başlayacağı belirti. Yaklaşık...

Magazin2 ay önce

İmirzalıoğlu evliliği ve babalığı hakkında konuştu!

“Evlilik başka, eşini bulmak başka” sözleriyle gündem olan Kenan İmirzalioğlu, Sinem Kobal’la gözlerden uzak sürdürdüğü evliliği ve babalık hakkında konuştu....

Eğitim2 ay önce

Bakanlık, müdür ve yardımcısını görevden aldı!

Aksaray’da otizmli çocukların yuhalandığı iddialarının ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul müdürü ve yardımcısı görevden alındı. Geçtiğimiz günlerde Aksaray’da bulunan...

Magazin2 ay önce

Atiye dizisinin fragmanı yayında!

Uzun süredir beklenen Atiye dizisi izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Fragmanı yayınlanan dizisi 27 Aralık’ta izleyicilerle buluşacak. Fragmanı yayınlanan Atiye dizisi...

Magazin2 ay önce

Zen Pırlanta’nın yeni yüzü oldular!

Ünlü sanatçılar Bergüzer Korel ve Halit Ergenç, ünlü mücevher markası Zen Pırlanta’nın yeni reklam yüzü oldu. Bergüzer Korel ve Halit...

Spor2 ay önce

A Milli Takım grubu lider olarak bitirmek istiyor!

EURO 2020 elemeleri H Grubu’nun son maçında bu akşam saat 22.45’te Andorra ile karşı karşıya gelecek olan A Milli Futbol...

Güncel2 ay önce

TBB Başkanı: Yolu bellidir, idari yargıya başvursunlar

12 baro başkanı tarafından ya istifa etmesi ya da genel kurulu toplama taleplerini değerlendiren TBB Başkanı Feyzioğlu, baroların talebinin hukuka...

Magazin2 ay önce

Alişan, Mahsun Kırmızıgül’ü hedef aldı!

Mahsun Kırmızıgül’le ilgili açıklamalarda bulunan ünlü sanatçı Alişan, “Mahsun çok döndüğü için her yere dönebilir. O yarın sinemaya öbür gün...

Advertisement
Advertisement

Trendler