Connect with us

Kadınca

Nazardan korunmak için ne yapmalıyız?

Halk arasında en çok korkulan şeylerin başında ‘nazar’ gelir. Göz değmesi anlamına gelen nazar Türk kültüründe de büyük bir öneme sahip. Öyle ki, geçmiş yüzyıllarda nazardan korunmak için yapılan birçok uygulama günümüzde hala yerini koruyor. Peki, bu inançlar neler? Batıl inançlar ile nazardan nasıl korunur? İşte sizin için derlediğimiz detaylar…

Halk arasında nazardan korumak amacıyla çeşitli uygulamalara inanılıyor.

 İşte o inançlar:

NAZAR MUSKASI

 Küçük çocukları ya da yetişkinleri nazardan korumak için alınan tedbirlerden birisi; hocaya ya da bir din adamına “nazar muskası” hazırlatmaktır. Kur’an’ın bir veya birkaç suresi 5 yahut çeşitli duaların bir kâğıda yazıldıktan sonra bunun üçgen şekline getirilip yedi kat muşambaya sarılmasıyla yapılan muska, bir bez kılıf içerisinde omuzda, boyunda ya da koyunda taşınır

MAŞALLAH

Halk arasında herhangi bir özelliğiyle göze batan bir kişinin, bitkinin, çiçeğin, hayvanın kısacası canlı cansız varlıkların hayranlıkla övülmesinin ardından, nazar değme olayının meydana gelmemesi için, “maşallah”, “Nazar değmez inşallah” gibi sözlerin söylenmesi istenir. Geçimlerini kamyon, minibüs şoförlüğü yaparak sağlayan bazı kişilerin de araçlarının arkasında, camlarında nazar sonucu gelebilecek herhangi bir kazaya uğramamak için maşallah levhasına ya da yazısına rastlamak mümkündür. Bu yolla maşallah kelimesinin, beğenme duygusunu yansıtmakla birlikte kıskançlıktan kaynaklanan nazara karşı kişileri ve diğer varlıkları koruduğuna inanılır.

NAZARLIK

Nazarlık, nazarı uzaklaştırdığına ve etkisiz kıldığına inanılan mavi boncuk, yedi delikli boncuk, kendiliğinden delinmiş taş, sarımsak, kartal pençesi, hurma çekirdeği, yumurta kabuğu, kurban gözü, geyik boynuzu, çörek otu, kuru karanfil, üzerlik vb. nesnelere verilen genel addır. Bunlardan bir kısmı üstte taşınmakta bir kısmı hayvanlara bağlanmakta, bazısı da evlere veya bağ-bahçeye, tarlaya asılmakmaktadır.

NAZAR BONCUĞU

 Halk arasında kıskançlık dolu ya da kötü niyetli bir bakışın etkisini ortadan kaldırmak için yaygın olarak “nazar boncuğu”nun kullanıldığı görülür. Mavi renkli olup üzerinde göz resimleri ya da çeşitli göz şekilleri bulunan bu boncuk, çocukların kundağına, omzuna, yastığına iliştirilir; büyüklerin de isteğe bağlı olarak boyunlarına, bileklerine hatta yüzük şeklinde olmak üzere parmaklarına ya da kıyafetlerinin görünecek bir yerine takılabilir.

EL ŞEKLİ

Halk arasında madenden yapılmış el şeklindeki nesneler de nazarlık olarak kullanılmaktadır. Mersin ilinde evlerin hemen girişine, üzerine insan gözü çizilen ya da mavi göz boncuğu yapıştırılan, bakırdan yapılmış bir elin asıldığı görülür. Beş parmağı açılmış el resminin nazara karşı bir korunma aracı olarak kullanılması, dünyanın çeşitli yerlerinde görülen yaygın bir gelenektir. Ülkemizin birçok köşesinde de köy evlerinin duvarlarında el resimlerine rastlanmaktadır. Bununla “elemtere fiş, kem gözlere şiş”, “beş parmağım gözüne” sözleriyle de anlam kazandığı üzere, kötülük getirmesi ihtimali olan gözleri, oyma tehdidi ile korkutmak ve eli, nazara uğrayacak kişi ile zarar verecek kişinin bakışı arasına koyarak bir engel oluşturmak istenmiştir.

NAL

Tokat’ın köylerinde nazarlık olarak at ve eşek nalı sıkça kullanılır. Nalın bulunmadığı durumlarda nal şeklindeki madenlerden ya da üzerine mavi boncuk yapıştırılmış plastik nallardan yararlanılır. Bunlar genellikle evlere, arabalara asılır. Asıl eşek veya at nalları da birkaç boncukla beraber hayvanların boyunlarına takılır. Adana, Mersin, Hatay, Şanlıurfa ve Gaziantep illerinde de evlere at nalının asıldığı görülür.

KAPLUMBAĞA KABUĞU

Gaziantep, Kahramanmaraş, Elazığ ve Mersin’de evlerin bahçesinde herkesin görebileceği bir yere kaplumbağa kabuğu asılır. Aynı şekilde Mersin ve Osmaniye’de bağ-bahçedeki mahsulleri nazardan korumak için buralara da kaplumbağa kabuğunun asıldığı görülür.

HAYVAN KAFATASI

Mersin, Hatay ve Diyarbakır’da mahsulleri nazardan korumak için bağ-bahçe ya da tarlanın içine bir sırık üzerinde at, eşek, koyun, inek, köpek gibi hayvanlardan birinin kafatası 9 dikilir. Elazığ’da ekinler için bir hayvan kafatası ya da bunun yerine insan kılığındaki bir korkuluğun kullanıldığı görülür.

KOÇ BOYNUZU

Mersin’de evlerin kapısına nazara karşı koç boynuzu asılır. Koç boynuzunun sivri uçları, tehlikeli bakışlara karşı koyması bakımından önem taşımaktadır.

ÇAN

Diyarbakır’da hayvanları nazardan korumak için boyunlarına çan bağlanır. Boyuna asılan çan, ses çıkardıkça dikkati kendi üzerine çekecek ve bu yolla hayvanı kötü bakışlardan koruyacaktır.

DELİKLİ TAŞ

Mersin’de ortası delik bir taş bulunup boyuna asılırsa, o kişiye nazar değmez; bu taş eve asıldığında hem o evde yaşayanlar hem de ev nazardan korunmuş olur. Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta da özellikle yeni evlerin önüne kendiliğinden delinmiş taşlar asılır

CİVA

Hatay’da bazı kişiler nazardan korunmak için yanlarında civa taşır. Nazar değmesi durumunda civanın karardığına ve bu yolla kişiyi nazardan koruduğuna inanılır.

YUMURTA KABUĞU

Yumurta kabuğu, özellikle çiçekleri ve bitkileri nazardan korur. Adana, Mersin, Hatay ve Mardin’de bir yumurtanın içi boşaltılıp kabuğu çiçeklerin ya da bitkilerin dalına asılır. Bazen bu kabuğun yanına mavi boncukların bağlandığı da olur. Yumurta kabuğu da kötü bakışları üzerinde toplayan bir nazarlık çeşididir.

ŞAP (SEĞE)

Şap da kötü bakışları kendisine çeken nazarlıklardan biridir. Şanlıurfa, Adana, Mersin ve Hatay’da, şap bir beze sarılarak üstte taşınır ya da evin bir köşesine asılır. Şap kötü niyetli bakışlara maruz kaldıkça kendiliğinden erir.

Kaynak: Yard. Doç. Dr. Nilgün ÇIBLAK

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadınca

Rutkay ne için ‘elveda’ dedi!

Editör

Doğa Rutkay, Instagram hesabından kendisine ve sevenlerine teşekkür etti ve…

41’inci yaşına merhaba diyen Doğa Rutkay 40’ıncı yaşını geride bırakırken Instagram hesabından 40 yaşa veda ve aynı zamanda kendini anlatan yazı paylaştı. Rutkay, paylaşımında kendisine ve sevenlerine teşekkür etti.

Rutkay, ” Merhaba Doğa.

40 yaşına dolu dolu elveda diyorsun.

Yine iş başında, tiyatroda aynanın karşısında oyuna hazırlanırken…

Tıpkı bundan önce geçen 20 yılın gibi.

Artık iki bebekli bir annesin fakat!

Daha yorgun, hiç uykusunu alamadığın gecelere inat doğan güneşe binlerce kez şükrederek uyandığın günlerden biri daha yaşandı bu sabah.

Daha sabırlı, daha büyümüş ama yaşlanmadan kendine ve hatalarına hala sevgiyle gülebiliyorsun bravo!

Çok iyi insanlar biriktirdiğin, sepetinde ki nadir çürük elmaları doğaya saldığın ve seni mutsuz eden tüm neşesiz ortamlardan hızlıca ve hatta baya bayaa çaktırarak , hiç utanmadan “elalem neder acaba?” demeden uzaklaştığın güzel bir yıl daha bitti.

Oh!

Hayır diyebilmenin gücüyle özgürleştin ve kanatların koca bir uçurtma gibi arkanda.

Ne isteğini tam olarak hala bilemiyor olabilirsin ama neyi istemediklerin dev gibi ortada.

Ve bu; ancak bu yaşlarda gelen enfes bir haz bilesin!

Ne mutlu; sadece istediklerin ve sevdiklerin için yaşıyorsun.

Bunca çamurun, kötülüğün ve yaşadığın üzgün dünyanın insanı olmana rağmen; kalbin tertemiz kaldı.

İlk günkü gibi.

İlk günkü gibi sevdiğin bir eşin var.

Ve eşinle paylaştığın çiçeklerin.

Evlatlarım…

Piraye ve Rutkay Kerim.

41 kere daha dünyaya gelsem yine siz ikiniz çıkın bu karından isterdim.

Sayenizde bir anne edası, şefkati,gücü ve yeni kazandığım, biliyorum ki bundan böyle de hiç

geçmeyecek endişelerimle sizinle bir yaşa daha hoş gelmiş diyorum.

Bugüne dek sevdiklerim bugün de sonra da seveceklerim …

Tanış olduklarım güzel insanlar ,henüz tanışmadıklarım varlığınız çok güzel.

Hoş geldin yeni yaşım seni seviyorum” ifadelerini kullandı.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Merhaba Doğa. 40 yaşına dolu dolu elveda diyorsun. Yine iş başında,tiyatroda aynanın karşısında oyuna hazırlanırken… Tıpkı bundan önce geçen 20 yılın gibi. Artık iki bebekli bir annesin fakat! Daha yorgun,hiç uykusunu alamadığın gecelere inat doğan güneşe binlerce kez şükrederek uyandığın günlerden biri daha yaşandı bu sabah. Daha sabırlı, daha büyümüş ama yaşlanmadan kendine ve hatalarına hala sevgiyle gülebiliyorsun bravo! Çok iyi insanlar biriktirdiğin, sepetinde ki nadir çürük elmaları doğaya saldığın ve seni mutsuz eden tüm neşesiz ortamlardan hızlıca ve hatta baya bayaa çaktırarak , hiç utanmadan “elalem neder acaba?” demeden uzaklaştığın güzel bir yıl daha bitti. Oh! Hayır diyebilmenin gücüyle özgürleştin ve kanatların koca bir uçurtma gibi arkanda. Ne isteğini tam olarak hala bilemiyor olabilirsin ama neyi istemediklerin dev gibi ortada. Ve bu; ancak bu yaşlarda gelen enfes bir haz bilesin! Ne mutlu; sadece istediklerin ve sevdiklerin için yaşıyorsun. Bunca çamurun, kötülüğün ve yaşadığın üzgün dünyanın insanı olmana rağmen; kalbin tertemiz kaldı. İlk günkü gibi. İlk günkü gibi sevdiğin bir eşin var. Ve eşinle paylaştığın çiçeklerin. Evlatlarım… Piraye ve Rutkay Kerim. 41 kere daha dünyaya gelsem yine siz ikiniz çıkın bu karından isterdim. Sayenizde bir anne edası,şefkati,gücü ve yeni kazandığım, biliyorum ki bundan böyle de hiç geçmeyecek endişelerimle sizinle bir yaşa daha hoş gelmiş diyorum. Bugüne dek sevdiklerim bugün de sonra da seveceklerim … Tanış olduklarım güzel insanlar ,henüz tanışmadıklarım varlığınız çok güzel. Hoş geldin yeni yaşım seni seviyorum♥️

Doğa Rutkay Kamal (@doarutkaykamal)’in paylaştığı bir gönderi ()

Devamını Oku
Advertisement

okumadan geçmeyin

Güncel2 ay önce

Vatandaş talep etti, ezan saatleri değişti!

İstanbul Müftülüğü, kış mevsiminde sabah mesaisine yetişemediklerini belirten vatandaşların talebini değerlendirdi ve sabah ezanının imsak vaktinde okunacağını, namazın ise ezandan...

Ekonomi2 ay önce

Türkiye’nin vergi rekortmenleri açıklandı! İlk ikisi isminin açıklanmasını istemedi

Türkiye’nin 2018 gelir vergisi rekortmenlerinden ilk ikisi adının açıklanmasını istemedi, 3. sırada 54 milyon 169 bin 333 lirayla Rahmi Koç...

Magazin2 ay önce

Azra Akın ekranlara geri dönüyor!

2002 yılında Dünya Güzeli seçilen Azra Akın, yeniden ekranlara geri dönüyor. Akın’ın Woman TV’de yeni bir programa başlayacağı belirti. Yaklaşık...

Magazin2 ay önce

İmirzalıoğlu evliliği ve babalığı hakkında konuştu!

“Evlilik başka, eşini bulmak başka” sözleriyle gündem olan Kenan İmirzalioğlu, Sinem Kobal’la gözlerden uzak sürdürdüğü evliliği ve babalık hakkında konuştu....

Eğitim2 ay önce

Bakanlık, müdür ve yardımcısını görevden aldı!

Aksaray’da otizmli çocukların yuhalandığı iddialarının ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul müdürü ve yardımcısı görevden alındı. Geçtiğimiz günlerde Aksaray’da bulunan...

Magazin2 ay önce

Atiye dizisinin fragmanı yayında!

Uzun süredir beklenen Atiye dizisi izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Fragmanı yayınlanan dizisi 27 Aralık’ta izleyicilerle buluşacak. Fragmanı yayınlanan Atiye dizisi...

Magazin2 ay önce

Zen Pırlanta’nın yeni yüzü oldular!

Ünlü sanatçılar Bergüzer Korel ve Halit Ergenç, ünlü mücevher markası Zen Pırlanta’nın yeni reklam yüzü oldu. Bergüzer Korel ve Halit...

Spor2 ay önce

A Milli Takım grubu lider olarak bitirmek istiyor!

EURO 2020 elemeleri H Grubu’nun son maçında bu akşam saat 22.45’te Andorra ile karşı karşıya gelecek olan A Milli Futbol...

Güncel2 ay önce

TBB Başkanı: Yolu bellidir, idari yargıya başvursunlar

12 baro başkanı tarafından ya istifa etmesi ya da genel kurulu toplama taleplerini değerlendiren TBB Başkanı Feyzioğlu, baroların talebinin hukuka...

Magazin2 ay önce

Alişan, Mahsun Kırmızıgül’ü hedef aldı!

Mahsun Kırmızıgül’le ilgili açıklamalarda bulunan ünlü sanatçı Alişan, “Mahsun çok döndüğü için her yere dönebilir. O yarın sinemaya öbür gün...

Advertisement
Advertisement

Trendler